1398/7/28 يكشنبه

شرح خبر

1393/9/26 چهارشنبه 01:27 ب.ظ
چاپ سيزدهم کتاب " روح القوانین (دوجلدي) " توسط موسسه انتشارات امیرکبیر


موسسه انتشارات امیرکبیر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی کتاب " روح القوانین " را منتشر کرد.

هدف منتسکیو از نوشتن کتاب روح القوانین، تبیین قوانین و نهادهای اجتماعی بوده است. البته دستیابی به این هدف در نگاه اول دست نیافتنی به نظر می رسد بنابر نظر منتسکیو بر خلاف قوانین فیزیک که خداوند آن را بنا نهاده و در عالم طبیعت جاری می کند، قوانین اثباتی و نهادهای اجتماعی را بشر ایجاد کرده است؛ بشری که دائم در معرض خطا، غفلت و وسوسه های گوناگون است. بنابراین، حق دارین تصور کنید قوانینی که ما از آن صحبت می کنیم نیز از همان نوعی است که در همه جای دیگر دنیا می توان یافت، چرا که به راستی تنوع قرانین بشری در گوشه و کنار جهان، حکایت از نسبی اندیشی انسان می کند و به ما هشدار می دهد قوانین موضوعه مطلقی که بتواند زندگی انسانی را به نحو مطلوب سروسامان دهد، وجود ندارد. مضمون این کتاب از این قرار است که چند فر ایرانی که از فرانسه دیدن می کنند، طی ارسال نامه هایی، وضع عجیب آداب و رسوم فرانسه را برای دوستان هم وطن خود تشریح می کنند. چهارچوب این کتاب به منتسکیو فرصت کافی داد تا کلیسا، دولت، پادشاه و همه مقامات و موسسات مهم کشورش را آزادانه به باد انتقادی هجوآمیز بگیرد و با چشمان تیزبین خود به کاوش در جریانات سری و پشت پرده بپردازد.

معرفي نويسنده

شارل لوئی دو سکوندا یا برون دو مونتسکیو، یکی از متفکران سیاسی فرانسه در عصر روشنگری است. او در سال 1689 در بوردو از شهرهای فرانسه زاده شد. خانواده او همه از اشراف بودند و از دسته حقوق دانان به حساب می آمدند. وی در رشته حقوق به دانش آموزی پرداخت و در سال 1708 به پیشه دادستانی سرگرم و وکیلِ دادگستری گردید. در سال 1713 پس از مرگ پدرش به عنوان رایزن حقوقی مجلس برگزیده شد. مونتسکیو در سال 1755 پس از مسافرت های زیاد به کشورهای گوناگون جهان در پاریس درگذشت.

به گزارش روابط عمومي چاپ سيزدهم اين اثر در 1000 نسخه توسط " شارل لوئی دو سکوندا یا برون دو مونتسکیو" و ترجمه " علي اكبر مهتدي " با جلد گالينگور، قطع وزيري و با قيمت 500.000 ريال توسط موسسه انتشارات امیرکبیر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی منتشر شده است.