1398/5/29 سه شنبه

شرح خبر

1397/10/24 دوشنبه 07:09 ق.ظ
زینب بانوی قهرمان کربلا با ترجمه‌ رسای جعفر شهیدی

«زینب بانوی قهرمان کربلا» با ترجمه‌ رسای جعفر شهیدی

در سالروز ولادت باسعادت حضرت زینب (ع)، کتاب «زینب بانوی قهرمان کربلا» نوشته عایشه بنت‌الشاطی نویسنده مصری را برای مطالعه به علاقه‌مندان پیشنهاد داد.


 
وی افزود: این کتاب با ترجمه روان و رسای علامه سید جعفر شهیدی، زندگی اجتماعی و سیاسی دختر امیرالمومنین (ع) را تجزیه و تحلیل کرده است. هرچند شاید این کتاب از لحاظ تاریخی و برخی جهات دیگر، دارای نقاط ضعفی نیز باشد، ولی نویسنده فاضل آن که از اهل سنت بوده، از توفیق محبت اهل‌بیت برخوردار بود.


 
عضو هیات علمی گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه الزهراء،‌ گفت: کتاب‌های زیادی درباره سیره و زندگانی و نقش و جایگاه حضرت زینب (ع) به‌ویژه در نهضت حسینی و پیام‌رسانی حادثه کربلا نوشته شده، که یکی از بهترین‌ کتاب‌ها در این زمینه، «زینب بانوی قهرمان کربلا» است. ترجمه دقیق و روان و امانت‌دارانه کتاب، یکی از ویژگی‌های این اثر است.
 
کتاب «زینب بانوی قهرمان کربلا» نوشته عایشه عبدالرحمن (بنت‌الشاطی)؛ نویسنده، پژوهشگر و استاد دانشگاه‌های مصر، عین‌الشمس قاهره، قرویین مراکش بوده که شصت عنوان کتاب درباره موضوعاتی همچون اعجاز قرآن، زندگی پیامبر (ص)، زنان و دختران پیامبر (ص) و سفرنامه از وی به‌جای مانده است. این کتاب از سوی اداره «مجلة الهلال» مصر منتشر و نخستین بار 40 سال پیش به فارسی ترجمه و بارها تجدیدچاپ شده است.


 
کتاب حاضر با ترجمه مشترک حبیب چایچیان و مهدی آیت‌الله‌زاده نائینی نیز از سوی انتشارات امیرکبیر بارها روانه بازار نشر شده است.